Selam Yeni Dünya!

Sürekli gelişen günümüz dünyası ile birlikte her geçen dakika yeni bir gelişme ile karşı karşıya kalıyoruz. Özellikle teknoloji dünyası içerisinde yaşanan gelişmeler bireylerin anlaması ve yorumlaması yolunda güç durumlar ortaya çıkarmaktadır.

Geleceğini şekillendirmek isteyen bireyler geçmiş ile birlikte günümüzün koşullarını da iyi okumak zorundadır.

Tüm bu bilinen gerçeklere rağmen Dünya bizi şaşırtmaya devam ediyor. O halde yazının kalan kısmında bu şaşırtmalara deneysel bir düşünce ile devam etmeye ne dersiniz?

Her ne kadar geleceğe o an ki düşün dünyamız ile bakmaya çalışıyor olsak da sıklıkla bu öngörülerin gerçekleşmediğini birçok kez deneyimledik. O halde biz bu dünyada ne arıyoruz?

Dünya nüfusunun büyük bölümünün kısıtlı alan içerisinde yaşamaya çalıştığı gerçeği ile hareket edersek varlığımızı sorgulamanın ne derece mümkün olabileceği üzerinde çelişkiye düşebiliriz. Biliyoruz ki şehirlerin yaşamı içerisinde bir düzen bulunur. Bu düzen kaos sayesinde var olsa da sürdürülebilir olması bir şekilde sağlanmaktadır. Bir dakika yoksa sağlanamıyor mu?

via GIPHY

Bir salgın ile karşı karşıya kalmış olduğumuz gerçeği aslında mevcut işleyişimiz içerisinde yer alan sorunlara biraz daha dikkatli bakmamızı sağlıyor. (Sıklıkla komplo teorileri ortaya konuyor olsa da varsayımlarımızı ancak mantık çerçevesinde ortaya koyabiliriz.)

O halde şimdiye kadar hangi konuda yanlış yaptık?

Sanırım bu soruyu birden fazla bakış açısı ile cevaplamalıyız. Çünkü herhangi bir konuda derinlemesine uzmanlaşma yolunu tercih edip diğer disiplinlerden beslenmediğimizde farklı renklerden yana eksik kalabiliyoruz.

Bu renklerin ne ifade ettiğinden çok bizlere kazandırdıklarına odaklanmaktayız. Etkileşimin bu kadar fazla olduğu bir çağda kendi düşün dünyamızda farklı bakış açıları geliştirmek verimli fikirleri ortaya koymamıza olanak sağlar. Örneğin, birey olaylara bir yandan tasarım disiplini ile bakarken bir yandan da edebi disiplin çerçevesinden bakabilir. Böylelikle geliştireceği düşünceler güçlenerek çeşitlenecek ve görülmeyenin görülür hale gelmesini olanaklı kılacaktır.

via GIPHY

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir